Trzech Króli - Święto Objawienia Pańskiego

2017-01-05 22:32:04, komentarzy: 0

 

 

        Święto Trzech Króli, zwane inaczej świętem Objawienia Pańskigo, obchodzone jest w Kościele katolickim 13 dni po Wigilii Bożego Narodzenia. Dzisiaj jego symbolem są Trzej Mędrcy (Kacper, Melchior i Baltazar), którzy przybyli na miejsce narodzenia Jezusa, by złożyć mu pokłon.

Początki święta Objawienia Pańskiego sięgają już starożytności. Źródła historyczne podają, że na terenach Bizancjum było ono obchodzone już w III w. n.e. Już w następnym stuleciu znane było ono wszystkim wyznawcom chrześcijaństwa. Jeszcze we wczesnych latach rozwoju tej religii święto Objawienia Pańskiego utożsamiane było z Bożym Narodzeniem (dzisiaj praktykujący w obrządku wschodnim obchodzą w dzień Objawienia Pańskiego wigilię świąt Narodzenia Chrystusa Pana).

        Jednakże za czasów Konstantyna Wielkiego przesunięto Boże Narodzenie na termin pogańskiego święta Narodzin Niezwyciężonego Słońca (obchodzono je w najkrótszy dzień roku). Natomiast 6 stycznia stał się świętem Trzech Króli.

 

       Znaczenie święta Objawienia Pańskiego dla wyznawców chrześcijaństwa jest bardzo duże. Dzień ten interpretowany jest jako epifania, czyli objawienie się Boga wszystkim ludziom zamieszkującym świat. Postaci trzech Mędrców są symboliczne i pokazują, że cześć nowonarodzonemu...       

« powrót

Dodaj nowy komentarz

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH I NABOŻEŃSTW:

Niedziele i Uroczystości - godz. 8.30, 11.00 i 15.00
Dni powszednie - godz. 18.00
Święta zniesione - godz. 11.00, 16.00 i 18.00

Środa - Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Piątek - Koronka do Miłosierdzia Bożego
I czwartek miesiąca - modlitwa o powołania
I piątek miesiąca - Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

BIURO PARAFIALNE CZYNNE:

Poniedziałki - godz. 9.00-10.00
Środy - godz. 9.00-10.00 i 19.00-20.15
Narzeczeni po uprzednim umówieniu się.

Wyszukiwarka

Strony www dla firm - szybko i za darmo!