Pielgrzymka Parafialna

2016-10-12 18:23:24, komentarzy: 0

Kolejna pielgrzymka parafialna odbyła się w dniu 26 września 2016 roku. Tym razem szlak pielgrzymi prowadził do Lubiąża, gdzie swą siedzibę miał Zakon Cystersów. Pod opieką przewodnika mogliśmy się dowiedzieć wielkiego znaczenia Opactwa w swej bogatej historii.
Zaliczane jest do największych barokowych założeń architektonicznych środkowej Europy. Jest jedną z najstarszych i najbogatszych fundacji zakonnych Śląska oraz domem macierzystym większości śląskich klasztorów cysterskich. Zgodnie ze zwyczajem zakonnym klasztor położony jest wśród pól i lasów z dala od ruchliwych ośrodków miejskich. Zwiedzanie zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Trzeba też dodać , że obiekt wymaga wielkich remontów. Klasztor pocysterski jest pod opieką państwa.
Z Lubiąża nasza trasa pielgrzymkowa poprowadziła nas do Legnicy miasta Dolnego Śląska. W najnowszych dziejach miasta warto odnotować cztery wydarzenia. Pierwsze - to wyznaczenie w marcu 1992 roku Legnicy na stolicę nowo utworzonej Diecezji Legnickiej Kościoła rzymskokatolickiego. Drugie - to opuszczenie we wrześniu 1993 roku Legnicy przez ostatniego żołnierza rosyjskiego. Trzecie najważniejsze to Wizyta Ojca Świętego w czerwcu 1997 roku oraz ostatnie wydarzenie związane z cudem eucharystycznym z 2016 roku w Sanktuarium Św. Jacka.
Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski(Pochodzący z Archidiecezji Gnieźnieńskiej) napisał o tym wydarzeniu: „ Mam nadzieję, że wszystko to posłuży pogłębieniu Eucharystii i będzie owocowało wpływem nażycie osób zbliżających się do Relikwii. Odczytujemy ten przedziwny Znak, jako szczególny wyraz życzliwości i miłości Pana Boga, który tak bardzo zniża się do człowieka”.
Uczestniczyliśmy w Mszy św. , a po niej każdy mógł adorować Relikwie z Ciałem Pańskim. Po Mszy św. wyruszyliśmy zwiedzać miasto, które ma zapisaną piękną kartę Piastów Śląskich. Wiele przez swoją obecność zniszczyli żołnierze radzieccy. Jednak obecnie Legnica odbudowuje się i pokazuje swoje najpiękniejsze karty historii. Po dwóch godzinach zwiedzania i spacerów po Legnicy wyruszyliśmy w drogę powrotną do Niechanowa. Po dojściu do autokaru powierzyliśmy naszą powrotną drogę Panu Bogu oraz kierowcom panom Stanisławowi i Mariuszowi Mazurkom ( jak zawsze możemy liczyć na bezpieczne podróżowanie)
Podczas zwiedzania mieliśmy cudowną pogodę. Chodziliśmy w pięknym słońcu. Humory wszystkim dopisywały. Atmosfera pielgrzymi była bardzo dobra.
Wszystkim pielgrzymom bardzo serdecznie dziękuję i zapraszam na następne wspólne pielgrzymowanie
Z Bogiem
Ks. Prob. Andrzej Ziółkowski